BODI SVOJA
SEM hvaležna?
Veliko je govora o hvaležnosti nasploh in o tem, da je v trenutnem obdobju korone in v času samoizolacije zelo priporočljivo, če ne že nujno, da začnemo gojiti občutke cenjenosti in hvaležnosti za vse dobre stvari in lepe trenutke v našem življenju. Da smo sposobni postati in ostati hvaležni v različnih življenjskih situacijah, je resnično velik uspeh.
Hvaležnost je …
… občutek zadovoljstva za vse, kar imamo v življenju. Začne se pri nas samih, v naših mislih, nadaljuje z besedami in dejanji. Hvaležnost nadvse pozitivno vpliva na kakovost našega življenja in nam daje osebnostno moč. Kajti ljudje, ki so hvaležni, so srečnejši, bolj optimistični, ljubeči, bolje se počutijo v svoji koži, strokovnjaki pa navajajo, da so tudi prijetnejši sogovorniki v pogovorih. Hkrati pa hvaležnost v ljudeh zbuja občutek uspešnosti na vseh življenjskih področjih, saj odpira ljudem njihovo srce in s tem odkriva vrata v nove priložnosti ter gradi most od človeka do sočloveka.
HVALA
Tako pogosta in vsakdanja beseda z neizmerno veličino. V večini primerov jo uporabljamo, da se nekomu ali nečemu zahvalimo – za lepo gesto, dejanje, darilo, uspešen potek dogodkov … s tem izražamo svojo hvaležnost in spoštovanje. A kdaj si se ti nazadnje zahvalila sama sebi? Svojemu življenju? In si izrekla enostavno zahvalo, ker SI, ker živiš, ker sebi in ljudem okrog sebe daješ neprecenljivo vrednost in še posebej, ker si najpomembnejša oseba v svojem lastnem življenju ter s tem … edinstvena.
Kako do hvaležnosti?
Včasih smo v življenju prestrogi do sebe, morda pričakujemo preveč v danem trenutku – od sebe, od drugih, od poteka dogodkov nasploh. Veliko je zahtev in premalo zahval. Do tega prihaja, ker se preveč osredotočamo na to, kar (še) ni v našem življenju in česar mi (še) ne vidimo z našimi fizičnimi očmi. A že tukaj in zdaj – sedaj imamo veliko, to spoznamo, ko začnemo ceniti vse, kar imamo. Gre zlasti za preusmerjanje pozornosti – zato je hvaležnost veščina, ki jo je potrebno krepiti vsakodnevno … podobno kot razvijemo ritual vadbe za telo, lahko razvijemo ritual dnevne hvaležnosti. Vsak dan se zahvali najprej SEBI – da enostavno si del tega sveta, da si živa, da lahko okušaš in doživljaš ves svet z vsemi svojimi petimi čutili in nato se zahvali še za dobre stvari, ki te obkrožajo: ljudi, dogodke, odnose, zdravje, okoliščine … Da ne izpustiš kakšnega dneva za zahvalo, in da se boš konec leta spominjala, kaj vse se ti je tekom 365-ih dni lepega zgodilo, lahko dnevno pišeš zahvalnice – zjutraj ali zvečer si vzameš 5 minut časa in se vsakič znova opomniš na misel E. Roosevelta:
»Kaj je bilo včeraj, je že zgodovina. Kaj bo jutri, je uganka. Danes pa je darilo.«
Andreja M.
P.S.: V veliko pomoč ti je lahko priložen dokument Dnevna zahvalnica, ki je pripravljen posebej zate, da te vsak dan opomni – kako pomembna oseba si.