Ženske smo močnejše, kot si to priznamo in upamo verjeti
Delo z ljudmi je zahteven proces. Kako vam uspe, da so ljudje zadovoljni in kaj je največji izziv pri vašem delu?
Zagotovo je največji izziv človeški faktor – delo z ljudmi je velik izziv in komunikacija z ljudmi je ključnega pomena. Pomembno je, da sogovorniku prisluhneš in predvsem, da ga slišiš. Pri delu z naročniki ni mesta za prevelik ego, potrebno je sklepanje kompromisov. To me je vsekakor naučilo delo na medijski hiši Pro Plus. Pri delu s strankami, ena na ena, pa je delo podobno, tudi tam moraš znati prisluhniti njihovim željam in jih s suptilno noto znati usmerjati in prepričati v to, da je tvoja rešitev morda boljša od njihove. Potrebno je ohranjati mirno in trezno glavo in znati odreagirati tudi na kakšno pikro pripombo, kadar komu tvoja kombinacija ni pogodu ali uslišati željo po zamenjavi.
Kakšen je vaš recept za uspeh?
Uffff, težko vprašanje. Verjetno je malce prisotna tudi loterija, ob pravem času na pravem mestu, s pravimi ljudmi. Recept verjetno ne obstaja. Moj nasvet bi bil, da vedno delaš s srcem. Za uspeh moraš delati zagnano, ljubiti moraš svoje delo, potrebna je vztrajnost. To ljudje opazijo. Lepo je, če si odkrit, odprt za stvari in za ljudi. Da te ni strah novosti, da sprašuješ, da si zvedav in radoveden. Verjetno je potreben tudi kanček poguma.
Ko sem na primer nadaljevala svojo karierno pot pri revijalnem tisku, se nisem ustrašila neposrednosti. Takrat sem z zelo entuziastično energijo potrkala na vrata takratne urednice Modne Jane in ji namignila: »jaz sem pustila službo, bi lahko delala pri vas, ker si to močno želim in vem da sem dobra v tem?« Delovno mesto sem dobila. Ne vem ali je bil to pogum ali samo otroška zvedavost.
Včasih se preprosto ne smemo bati, vrata so največkrat odprta le vstopiti moramo.
Osebno sem vedno stremela k temu, da sledim svojim vzgibom, da delam stvari, ki me zanimajo, ženejo, ne glede na posledice. Denar mi nikoli ni bil vodilo oziroma na prvem mestu. Seveda je pomemben in je potreben. Težko se je prebijati brez njega. Poznam tudi ta del zgodbe in ni prijetno. Vendar je vedno treba vedeti, da se stvari lahko obrnejo, včasih čez noč. Zato je potrebno biti na neki ravni ponižen in hvaležen do življenja in do priložnosti, po drugi strani pa vedno vedeti, da je prav, da povemo svoja mnenja, da smo močni, zdravo samozavestni in sledimo svojim vzgibom, da se izobražujemo v svoji profesiji, da napredujemo in da se ne bojimo za svoj košček pogače preveč in za vsako ceno.
foto: Aleš Bravničar
Kot stilistka imate veliko tudi fizikalnega dela. Lahko malo več poveste o tem?
Drži. Velik del stilističnega dela vsebuje tudi terensko delo, ki vključuje tudi fizično komponento. Na prvo žogo si ljudje predstavljajo, da je naše delo nekaj, kar je povezano samo z iskanjem lepih kosov in del resnice je seveda tudi v tem, ampak pred tem je še veliko fizičnega prenašanja iz trgovin na lokacije, vračanja in nemalokrat prenašanja kupov oblačil v vseh vremenskih razmerah in vseh letnih časih. Pri mojem delu je skoraj na dnevni bazi ogromno prenašanja v velikih, črnih vrečah, nemalokrat z 20-imi, 30-imi obešalniki težkih oblačil, ki čakajo na končen izbor preden se posamezniki predstavijo pred kamero, modno revijo ali zasijejo na posameznih kampanjah. Osebno zagovarjam, da je potrebno poznati vse nivoje in faze delovnega mesta in delovnega procesa. Vedno se začne na prvi stopnički. Nemalokrat so te stopnice neprijetne, naporne a nujno potrebne za razvoj in nadaljnjo delo.
Kako motiviraš sama sebe in ohranjaš motivacijo ob številnih projektih?
Jutra vedno začnem z meditacijo in prho. Nekaj minut zjutraj in zvečer posvetim tudi obrazni jogi, to me izjemno sprosti in napolni s pozitivnim odnosom. Zelo mi je pomembna fizična aktivnost. Sama namreč nisem ravno športen tip ženske, pa vendar skrbim za svojo fizično kondicijo kolikor se le da. Nekaj časa sem trenirala boks, nato sem se za krajši čas posvetila plesu. Žal je zaradi trenutnih razmer to trenutno omejeno, a se veselim nadaljnjih treningov. Kot mala deklica sem trenirala latinsko ameriške in standardne plese, trenutno me bolj vlečeta jazz balet in izrazni/sodobni ples. Gibanje telesa mi je pomembno, da ne zakrniš, in da si v stiku s samim seboj.
Kako uspešno združuješ karierno pot z družino?
Iskreno, še kar uspešno. Pred nekaj leti sem zaključila dolgoletno partnersko zvezo, tako da trenutno živim in bivam sama s skoraj 9 letnim sinom. Ni vedno najlažje, vendar sva našla najin ritem. Tudi delovno okolje mi dopušča manever, da poskrbim za družinske zadeve, predvsem pa mi dopušča, da imam ob popoldnevih dovolj časa za svojega otroka. To mi je pomembno. Pomembno mi je ravnovesje med poslovnim in družinskim življenjem, pred tem sem bila 15 let freelancerka, urniki so bili zelo naporni oziroma so bili raztegnjeni skozi cel dan, vikende, poletja … je pa res, da je za vse potrebna dobra organizacija in seveda suport partnerja ali vsaj usklajenost z bivšim partnerjem. Pomemben je tudi čas, ki si ga namenimo sami sebi, kadar je otrok pri bivšem partnerju si z veseljem
vzamem čas zase, se dobim s prijatelji, pogledam dober film, grem v naravo, peš ali s kolesom, preberem kakšno kvalitetno čtivo. V zadnjem času sem začela tudi s slikanjem, to me pomirja, daje mi neko drugo dimenzijo, ki jo nujno potrebujem.
Foto: Arhiv Pro Plus
Omenili ste, da s starostjo stres lažje premagujete, zjutraj izvajate meditacijo, izpostavljate pomen dihanja. Bi še tukaj kaj dodali?
Morda to, da me je meditacija naučila pravega diha in izdiha. S tem se pravzaprav vse začne in konča. Ti rituali so pri meni kratki, nekaj minutni, pa kljub temu dovolj dolgi, da mi dajo zagon za ves dan. Tehnika: vdih in izdih + pozitivna afirmacija mi vedno pomagata, da lahko na različne situacije pogledam z drugih zornih kotov, predvsem pa mi pomagajo, da sem mirnejša in bolj zbrana. Druga pomembna stvar je stik z naravo, zelo pogosto sem v stiku z zeleno barvo, rada hodim, izjemno rada objemam drevesa.
»Živi in pusti živeti. Sprejemaj drugačnost in ne obsojaj. Razlike nas bogatijo in pripomorejo k povezovalnosti.«
Kaj svetujete ženskam na njihovi karierni poti?
Preprosto, bodite iskrene. Vprašajte se – kaj si želite oziroma česa si ne želite, imejte in ohranjajte fokus in imejte jasen cilj pred seboj. Pomemba komponenta je seveda tudi delavnost. Brez akcije, dela, vztrajnosti ni nič.
Kakšne so lahko prednosti žensk v karieri?
Ženske znamo biti mehkejše, predvsem v komunikaciji. Smo vsestranske, počnemo lahko več stvari hkrati. Je pa res, da se moramo v kariernem smislu še vedno bolj dokazovati kot moški. Več inputa je potrebnega za pridobitev zaupanja z moške strani in dovolj trdo kožo moraš imeti, da vztrajaš. Biti ženska je ena izmed najlepših vlog v življenju. Močnejše smo, kot si to priznamo in upamo verjeti in zmoremo točno toliko, kot si zadamo. Velikokrat še mnogo več od tega.
Avtor: Andreja M.