Carpe diem
Ksenija Benedetti je prisrčna in pozitivna svetlolaska, znana tudi kot
žena igralca Borisa Cavazze. Profesionalno je predavateljica in
svetovalka za poslovno komuniciranje ter protokol in nekdanja vodja
Protokola Republike Slovenije. Sicer med drugim odlična kolumnistka,
pisateljica in srčna ženska, ki ima izrazit občutek in posluh za čas, v
katerem živimo. S svojo moderno svežino pa zraven starejše navdihuje
tudi vse mlajše generacije.
Vaš slogan je: »Carpe diem«. Zaupajte nam, kakšna pa je vaša osebna definicija uspeha?
Moj uspeh je povezan z občutkom sreče in zadovoljstva. Uspešno in zadovoljno pa se počutim po dobro opravljenem delu, ki je lahko kakršnokoli – od dobro izvedenega predavanja do pospravljene domače omare ali prodorno napisane kolumne. Dobro se počutim po bogato živetem dnevu. Srečno in zelo hvaležno se počutim tudi, kadar preživljam čas s svojimi najbližjimi.
Po izobrazbi ste univerzitetna diplomirana muzikologinja ter diplomantka MBA.
Kdaj ste se navdušili nad protokolom in zakaj?
Življenje me je samo zapeljalo v državni Protokol. Nikoli si nisem predstavljala, da bom opravljala takšno delo. Ko mi je bila ponujena priložnost, sem jo takoj zagrabila. Sicer pa sem vzgojena in narejena na način, da se vsakega dela lotim temeljito in odgovorno.
Ste razpoznavni tudi po svojih dveh knjigah:
Protokol: Simfonija forme in Kažipoti – sonatina o odnosih in kulturi srca.
Bi lahko povedali kaj o njima?
Kažipoti – je moja druga knjiga. Ljudje, ki se kakorkoli ukvarjajo s protokolom, imajo pogosto na svoji delovni mizi mojo prvo knjigo Protokol: simfonija forme, ki je neke vrste obširen priročnik protokolarnih pravil, zaobjet na kar 450 straneh. Kažipoti pa so zbirka kolumn, ki sem jih pisala za Primorske novice in ki so bile zelo brane. Čez čas sem se po pogovoru z urednikom Primorskih novic, gospodom Antišo Korljanom in založnikom Rokom Zavrtanikom, odločila, da kolumne zberem v knjigi. Tudi v njih gre na nek način za pravila lepega vedenja, a veliko bolj gre za kulturo srca in spoštovanje do drugega in vsega drugačnega. Pisana je v obliki zgodb, v njej je veliko humorja in tudi družbene kritike. V teh dneh začenjam s pisanjem tretje knjige, a to bo daljši proces, verjetno je pred 2023 ne bom predala založniku.
Uspešno vodite Akademijo za poslovni protokol in s tem povezana predavanja, seminarje. Kaj vas navdihuje pri vašem delu?
Navdihujejo me udeleženke in udeleženci predavanj, ki so žejni takih znanj. Ravno te dni zaključujemo s tretjo generacijo Akademije za poslovni protokol. Letos je bila izvedba kar velik izziv. Nekje na sredini smo se iz udobne predavalnice v Hotelu Slon preselili v Zoom okenca na splet. Na srečo smo vse pomembne vaje, ki bi jih bilo nemogoče izvesti preko spleta, opravili že prej. Ostaja nam le voden obed v Vili Bled, ki ga bomo opravili takoj, ko bo epidemiološka slika to dopuščala.
Po vašem mnenju nas konkurenca na trgu dela vse boljše, če je korektna. Kako
pa se vi soočate z njo?
Seveda. Ena izmed njih na mojem področju žal ni korektna. Po zelo podobnem (če se bolj drzno izrazim bi iskreno rekla prepisanem) programu moje Akademije za poslovni protokol je nekdo namreč letos lansiral svoje izobraževanje, z drobnimi preimenovanji enakih tem, drugimi predavatelji, a z enako vsebino, ki jo izvajajo na enak način. Nisem ostala ravnodušna, a kaj več kot z nad ljudmi razočaranim skomigom z rameni ne bom naredila. Tako pač je. Nekateri sami niso inovativni in nespodobno jemljejo od drugih. Pri nas ob zaključku šolanja na Akademiji za poslovni protokol in po opravljenem zaključnem izpitu prejmete certifikat, ki je podpisan in overjen poleg z moje strani tudi s strani Pedagoške fakultete Univerze na Primorskem.
Nenazadnje pa: širjenje teh znanj je pomembno, če se priklopi nanje tudi nelojalna konkurenca, s tem nimam velikih težav.
S katerimi izzivi ste se soočali še čisto na začetku svoje kariere?
S tem, kako najbolje opraviti svoje naloge in delo. In v to sem vlagala vse svoje napore in to še vedno počnem.
Kako ste jih premagali? Z vztrajnostjo, natančnostjo, profesionalnostjo, delavnostjo in doslednostjo ter s spoštovanjem do sodelavk in sodelavcev in do drugih sodelujočih v delovnem procesu.
Kaj vas motivira in kako ohranjate svojo motivacijo? Motivirajo me zadovoljni slušatelji in slušateljice in njihova radovednost. Zelo se razveselim izpolnjenih ocen izobraževanj, ki potrjujejo, da svoje delo opravljam zelo dobro.
Kako bi opisali svoje jutro? Imate kakšne posebne dnevne rituale, navade?
Sem bolj jutranji tip človeka, pozno popoldne nimam veliko energije. Zjutraj si vzamem dovolj časa, da v miru spijem svoj čaj in pocartam svoje mačke, ki me pozdravijo s predenjem v mojem naročju. 5-krat tedensko tudi telovadim, nato sledi tuš in šele po tem skočim v delovne obveznosti.
Imajo vas radi vsi fantje družine »Cavazza«.
Na kakšen način pa uspešno združujete svojo karierno pot z družino?
Po tem, ko sem zaključila svoje delo na Protokolu Republike Slovenije, je to usklajevanje veliko lažje. Sama določam, kdaj in koliko bom delala, nujna redna obveznost so le študentje Pedagoške fakultete v Kopru. Zavedam se, da je čas dragocen in da še nikomur na smrtni postelji ni bilo žal, da je premalo delal, žal pa jim je bilo, da so premalo časa preživljali s svojimi bližnjimi ali sami s sabo. In s temi mislimi si razporejam svoje delovne obveznosti. Pogosto mi uspe, včasih pa žal tudi
ne in pride kak mesec, ko je na mojem urniku predavanj preveč.
Kako se soočate s stresnimi situacijami? Ste ob tem kaj spremenili v svojem življenju?
Sem. Veliko sem spremenila. Ne skrbim več glede reči, ki jih ne morem spremeniti, a naredim vse, da spremenim stvari, ki jih je možno spremeniti na bolje. Bolj in bolje skrbim zase in bolje si znam organizirati svoje življenje.
Kaj je za vas v življenju najpomembnejše?
Daleč najpomembnejše: družina in zdravje, tako lastno kot zdravje mojih bližnjih. In potem dolgo nič.
Kaj svetujete ženskam na njihovi karierni poti?
Premišljeno izbiro cilja, usklajeno z željami in osebnimi vrednotami, nato primerno pot do tega cilja brez komolčenja in klečeplazenja ter z obilno mero profesionalnosti in samozavesti in na koncu dobro usklajenost in razmerje zasebnega in službenega časa. Pa tankočutno skrb za svoje zdravje in dobro počutje.
Če bi še lahko enkrat šli skozi svojo življenjsko pot: bi kaj spremenili? In zakajda oz. ne? Ne oziram se rada nazaj. Imela sem srečo, da so me starši vzgojili tako, da sem večinoma zadovoljna s svojim življenjem in sem zanj tudi hvaležna. Sem pa za svoje zadovoljstvo tudi sama precej naredila. Ne čakam, da mi sreča pade z neba, ampak sem vedno proaktivna. Leto 2020 bo zaznamovalo naše življenje, nam ostalo v spominu za vedno.
Kako pa vi doživljate ta čas sprememb?
Trudim se živeti kolikor se da normalno. Delam na daljavo, začela sem s pisanjem nove knjige, hodim na sprehode, z bližnjimi se pogovarjam v Zoom kvadratkih. Zavedam pa se, da je to čas mnogih krutosti, mlade generacije, ki bi morale brsteti, te možnosti nimajo, mnogi podjetniki in podjetja bodo propadla, mnogi so zašli v depresijo … Upam, da bomo virus kmalu premagali, a treba se bo zazrti vase in v družbo, v kakršni želimo živeti. In pri tem imamo ogromno prostora za napredovanje.
Kaj se lahko iz epidemije pozitivnega naučimo?
Najmanj tega: prilagajanja, empatije, solidarnosti, pozornosti do svojih sodelavk in sodelavcev in do svojih bližnjih.
Ste morda pripravljeni podeliti bralkam kakšne lastne poslovne nasvete?
Nekaj zelo preprostih je:
– besedo držite, ki jo date
– ne zamujajte z roki
– imejte plan B, C, Č …
– bodite hitri in iznajdljivi
– bodite spoštljivi do svojih sodelavk in sodelavcev
– dobro jih plačajte (kadar lahko o tem odločate) in motivirajte
– poslušajte konstruktivne kritike in jih obrnite v vaš prid
– skrbite za svoje zdravje, telesno in duševno
– ne počnite ničesar, kar bi kvarilo vašo lastno samopodobo in jutranji iskren pogled v ogledalo
– skrbite za svoj profesionalni izgled
– gradite vaš poslovni nastop in izboljšajte vašo ustno ter pisno komunikacijo
– ne bodite arogantni in vzvišeni, a ob tem se obnašajte asertivno (»jaz sem
dobro in ti si dobro«)
… in še zlasti: glejte posamezna drevesa, a hkrati opazujte celoten gozd.
Iskrena hvala za vaše sodelovanje in hvala, ker delite z nami vaše izkušnje, modrosti in ljubezen do življenja samega.
Avtor: Andreja M.