Knjige so moj navdih in življenjsko poslanstvo 🧡
Iz neobjavljenih virov smo izvedeli, da ste ravno v procesu pisanja vaše nove knjige, ki bo luč sveta ugledala spomladi, 2021. Nam lahko zaupate kaj več o njej?
Imate pa dobre veze. Res je. V planu imamo, da bo zunaj spomladi. Imela bo zimsko tematiko. Kaj pa čaka junake v tej knjigi pa, lahko izdam le to, da jim bo še kako prav prišlo znanje prve pomoči, sledi, orientacije. Ker so naši junaki sedaj že najstniki, ki imajo vse polno idej, a kaj kmalu bodo ugotovili, da vsaka ideja pa le ni najboljša. Prišlo bo tudi do najstniških razprtij, kar bo privedlo do ločitve enega junaka od drugih, ki pa bo imel zaradi tega cel kup težav. A taki, kot so, mu gredo na pomoč, a pri tem bodo še sami zrli nevarnosti v oči. K sreči se bo pojavil nepričakovani rešitelj, kdo bo, ne smem izdati in jih bo napotil na pravo pot.
Vaša prva knjiga pa je razgaljena Sophie. Kaj vas je pripeljalo do tega, da ste se odločili za pisateljevanje?
Vsi imamo vzpone in padce. Tudi moji začetki so bili težki. Leta 2013 sem obudila strast do pisanja, začela z blogom. Po nekaj letih (2016) je nastal moj prvenec Razgaljena Sophie. Bila sem nova v pisateljskih vodah.
Hudomušne ter žgečkljive prigode mlade Sophie, ki si na vse pretege trudi najti »princa na belem konju«. Pri vsakem upa, da je mogoče gospod »Tapravi«, vendar se pri vsakem izkaže za še en neuspeli podvig. V vsej zmešnjavi v življenju ji ob strani stoji prijateljica Luci. Skupaj se spopadata z vsemi težavami sodobne ženske. Sophie spozna, in se zaplete z gospodom »Mogoče Tapravim«, ki ji zmeša tako glavo kot srce. Je vendarle našla »princa na belem konju«?! Razgaljena Sophie je lahkotna za branje, marsikatera ženska se lahko poistoveti s Sophie, moškim pa lahko služi tudi kot priročnik: Kako razumeti ženske?!
Kaj želite s svojimi deli sporočiti bralcu? Komu so vaše besede namenjen?
Če začnem pri prvencu: Razgaljena Sophie je primerna za odrasle in je namenjena tako moškim kot ženskam. Zakaj? Ker menim, da se vsaka ženska lahko poistoveti s Sophie, saj je sodobna ženska, ki bi po vseh pravilih še morala biti pri svojih letih (33 jih ima) poročena, imeti partnerja, hiši, službo, psa in dva otroka. Od vsega naštetega pa ima le psa. Verjamem, da je Sophie lahko vsak izmed vas, oziroma vsak izmed vas ima v sebi kanček Sophie. Na naši življenjski poti nas čaka veliko stopnic, da pridemo do želenega cilja. Za nekatere so to problemi, za Sophie pa so to izzivi, s katerimi se vsak dan znova srečuje in jih premaguje na sebu lasten način. Moškim paje lahko dober priročnik: Kako razumeti ženske?
Odraslim je namenjena tudi Znanstvena monografija: Po sledeh starodavnih malinjakov. Knjiga predstavlja ljubezen, ki se je razvila v življenjsko delo. Prepletata se dve ljubezni. Eno predstavljajo glavni junaki – malinjaki, ki so odeti v tančico skrivnosti. In ta se je s pomočjo znanosti razkrila. Drugo pa predstavlja zgodovina slovenskih gradov in samostanov. A ni lepšega kot prebiranje in preučevanje napetih zgodb, ki so se stoletja skrivale za zidovi in ostale očem skrite?
Mladinska zbirka Bumbarji je namenjena otrokom in mladini stari od 9 let naprej kot tudi vsem staršem in nadobudnežem, ki jih zanimajo napete zgodbe, ali pa bi radi pridobili nekaj taborniškega znanja in veščin.
S katerimi izzivi ste se soočali na začetku svoje kariere & pisateljevanja?
Nisem vedela, da je tako težko izdati knjigo. Mislila sem, da če napišeš zgodbo, da je to vse. A potem se »težave« in prepreke šele začenjajo. Potrebuješ ilustratorja, lekturo, grafičnega oblikovalca … Glede na moj poklic, takrat žal nisem bila še vešča z grafičnim oblikovanjem, ali kako najti založnika, oz. kdo ti bo izdal knjigo itd.
Kako ste jih premagali?
K sreči obstajajo ljudje, ki so ti pripravljeni pomagati. Knjigo sem izdala v samozaložbi in z njo uspešno prodrla na trg.
Biti pisatelj ni enostavno, potrebno je veliko vztrajnosti, poguma in navdiha. Kaj vas motivira in kako ohranjate svojo motivacijo?
Biti oziroma postati pisatelj – ta želja sega v moje otroštvo. Bila sem knjižni molj. V knjižnici menda ni bilo mladinske knjige, ki je ne bi prebrala. Lahko bi rekla, da je bila moj drugi dom. Takrat sem zasledila pisatelja Jules Verna in zbirko 5 prijateljev. To me je tako navdušilo, da sem si rekla, da bom tudi jaz enkrat napisala tako zanimivo, napeto ter poučno knjigo. Moja motivacija izhaja iz moje iskrene notranjosti. Od nekdaj si želim pomagati drugim, saj me to izpopolnjuje in je to moje poslanstvo. Nenazadnje sem znanstvenica, diplomirala iz mikrobiologije ter doktorirala iz genetike, ker sem želela pomagati ljudem. Takrat nisem vedela, da je možno pomagati tudi na drugačen
način. Morda se je spremenila samo tematika, a cilj je ostal enak: pomagati drugim. To me žene naprej, to me izpopolnjuje, saj želim najprej približati knjige mladim, da jih bodo z veseljem vzeli v roke, nato pa skozi napeto, pustolovsko zgodbo poudariti vrednote, ki so roko na srce, danes že malo pozabljene.
Obožujete jutra. Imate kakšne posebne dnevne rituale, navade?
Če si štejem kot privilegij, da me ne zbudi budilka, ampak moj bioritem, ki pa je uravnan z uro psa. Tako da je moja jutranja meditacija, sproščanje in nabiranje energije za čez dan, enourni sprehod po gozdu z mojima dvema psoma. Nato sledita tuš, zajtrk in delovni dan se lahko prične.
Kako se soočate s stresnimi situacijami? Ste kaj spremenili v svojem življenju?
Tako kot pravijio: Mladost je norost. Mislim, da to, kar drži. Z leti pridobiš tako znanje kot izkušnje in pa debelo kožo, da te stresne situacije ne vržejo s tira. Prav tako sem z leti pridobila potrpežljivost in umirjenost. In prav ti dve lastnosti sem zadnja leta veliko trenirala.
Kaj je za vas v življenju najpomembnejše?
Razumevanje, iskrenost, sočutje in solidarnost drug do drugega.
Kaj je najbolj »neumna & nora stvar«, ki ste jo storili v življenju?
Hmm. Morda to, da sem v 14 dneh dokončala in izdala knjigo, saj sem bila povabljena na predavanje pred 300 ljudmi, in sem jim želela dati del »sebe«.
Kaj ste se iz nje naučili?
Da včasih ni dobro hiteti. Da je dobro stvar prespati, izpiliti, dodelati in jo šele takrat dati na tržišče.
Če bi še lahko enkrat šli skozi svojo življenjsko pot: bi kaj spremenili? In zakaj da oz. ne?
Moja življenjska pot ni bila rožnata. O njej sem se razpisala na svoji spletni strani (www.vesnapise.com). A, če bi kaj spremenila? Ne, ne bi. Mislim, da je vsakemu namenjena pot, ki jo mora prehoditi, da je sedaj tukaj takšen, kot je. Da ima tako vzpone kot padce, da se iz njih nekaj nauči ter da lahko postane boljši, uspešnejši.
Leto 2020 bo zaznamovalo naše življenje, nam ostalo v spominu za vedno.
Kako pa vi doživljate ta čas sprememb?
Tudi pri meni je bilo to turbolentno leto tako na osebnem kot poslovnem področju. V družini smo imeli smrtni primer, hudo prometno nesrečo, s partnerjem sva šla narazen po 7 letih, tako da je bilo kar nekaj hudih pretresov. A tehtnico v pozitivno smer je nagibal moj poslovni uspeh. Knjiga Dogodivščine na galebjem otoku je bila uvršena med peščico najboljših knjig – med Dobre knjige, letos sem izdala še dve knjigi: Pasti divjine in Ekološka bomba, začela sem sodelovati s pisateljem Stanom Dirdenyjem, s katerim imava zanimivo, poučno ter zabavno igro: »Vojna pisateljev«,ki je imela odličen odziv. Res pa so zaradi te »korona krize« bili odpovedani oz. prestavljeni vsi nastopi in predstavitve v knjižnicah, šolah …
Vse se je nekako uravnotežilo, tako da komaj čakam leto 2021, ker vem, da bo odlično!
Avtor: Andreja M.