Izgovori – zavirajo pot k uspehu
Vsaka sprememba in nov začetek se najprej začne v nas samih, pogosto ju začutimo kot željo po nečem drugačnem, boljšem, novem. Ker pa smo ljudje bitja navad, se nam pogosto ob novostih in novemu načinu razmišljanja ter delovanja pojavi nekakšen “notranji upor”. Ta nam daje lažen občutek varnosti ter nas ohranja še naprej v coni udobja. In zato se pogosto znajdemo v situaciji, da ko se ravno odločimo začeti z novo aktivnostjo, izobraževanjem, menjavi karierne poti, službe, s športanjem ali pa si želimo uresničiti nek nov cilj – ravno takrat se nam pojavijo izgovori in ponavadi ni samo eden.
Pogosto je posledica izgovorov ta, da enostavno stvari prestavimo na čudežni – JUTRI
Iščeš rešitev – ali izgovor?
Ključno je, da spremenimo miselnost. Ob tem si lahko pomagamo, da najprej sebe iskreno vprašamo:
Ali v tej situaciji iščem rešitve ali zgolj izgovore?
Kajti če obstaja kje na svetu oseba, ki je imela isto ali podobno situacijo, v kateri smo se znašli sami, ter se je z njo uspešno soočila in premagala izziv, rešila problem, dosegla nek zastavljen cilj, potem lahko sklepamo, da razlogi, ki jih navajamo in iščemo so – izgovori.
Ob procesu spreminjanja sebe je pomembno, da smo zadovoljni z našimi majhnimi koraki. Velik napredek je že, da zgolj ozavestimo pri sebi, da si resnično iskreno priznamo, kaj iščemo in k čemu smo bolj naravnani: k rešitvam ali izgovorom
In če še vedno mislimo, da so naši izgovori rešitve, se lahko ponovno vprašamo:
Kako lahko nekaj spremenim?
S tem menjamo svoj pogled na situacijo in uporabimo drug zorni kot opazovanja naše realnosti. Ob tem naš um prične avtomatsko iskati rešitve, najprej drobcene, majhne in nato jih bo našel vedno več.
Še zdaleč pa iskanje in usmerjanje na rešitve ni tako preprosto. Če bi bile vse spremembe in novi začetki tako lahkotni in preprosti, bi to naredili že VSI.
Vsi bi živeli v popolnem partnerskem odnosu, imeli krasno službo, odličnega šefa, bili finančno neodvisni, zadovoljni s svojim zdravjem, telesom, ne bi imeli strahu pred javnim nastopanjem, letenjem in še bi lahko naštevali. Pa sami dobro vemo, da ni tako.
Zato je pogosto potrebno narediti ravno to, kar najraje ne bi ali bi raje prestavili na jutri
Najpogostejši izgovori
Nimam časa
Pogosto v pogovoru z drugimi ali sami s sabo rečemo, da nimamo časa. In nato še naštejemo kup stvari in aktivnosti, s katerimi potrdimo navedeno dejstvo.
Da bi preverili ali je navedena trditev resnična, se lahko vprašamo:
Ali res nikoli nimam časa? Res nikoli?
Hitro lahko ugotovimo, da za nam res pomembne stvari v življenju, vedno nekako najdemo čas. Pač bomo skrajšali čas gledanja tv, brskanja po spletu in družabnimi omrežji ali pa bomo enostavno omejili čas druženja s posameznimi ljudmi.

Nimam znanja
Priročen izgovor, kadar je potrebno, da vpeljemo določene spremembe v življenje ali pa začnemo nekaj na novo, menjamo zaposlitev, začnemo z neko novo dejavnostjo, aktivnostjo. Velikokrat se lahko zalotimo, da začnemo iskati vse mogoče pomanjkljivosti lastnega znanja ali usposobljenosti, ker nas je strah začeti. Čeprav od nas nihče ne zahteva popolnosti.
Vprašajmo se:
Ali res nimam dovolj znanja, da naredim vsaj prvi korak? Da začnem čisto na začetku?
Kajti, če ne bi imeli dovolj znanja, določenih veščin in usposobljenosti, zagotovo ne bi bili danes tukaj, kjer ste. Ponavadi imamo veliko več znanja, spretnosti, tudi pozitivnih osebnostnih lastnosti, kot si lahko sploh predstavljamo

Ne bo mi uspelo
Za to trditvijo se pogosto skriva strah pred razočaranjem, porazom, pred tem, kaj bodo rekli drugi, če nam ne bo uspelo. Poiščimo dogodke, stvari, majhne in velike zmage v našem življenju, ko nam je uspelo. Zato se vprašajmo:
Kako vem, da mi ne bo uspelo? Na podlagi česa sklepam, da mi ne bo uspelo?
Če boste poiskali vsaj en uspeh v svojem življenju, ko ste dosegli to, kar ste si želeli, boste sami sebi dokazali ravno nasprotno – da zmorete.

Vsi drugi so boljši
Na svoji poti uspeha se zelo radi primerjamo z drugimi: drugi so bolj postavni, pametni, izobraženi, nadarjeni, lepi, inteligentni, vitki, zdravi in še bi lahko naštevali. Če si podrobneje ogledamo njihovo življenje, opazimo, da temu ni tako. Niso boljši od nas – imajo samo drugačno pot od naše, drugačno poslanstvo, kar pa ne pomeni, da so zaradi določenih družbenih meril bolj srečni od nas ali celo boljši.
Lahko se vprašamo:
Po čem sklepamo, da so boljši? Kakšna so naša merila uspeha?
Iskrena vprašanja nam ponujajo vedno iskrene odgovore. Ko bomo pri sebi znali prepoznati lastne prednosti, sposobnosti, osebnostne lastnosti, bomo lahko sprevideli, da nihče ni boljši od nas – ker smo vsi edinstveni

Avtor: Andreja M., coachinja