I.del
Kostanj je na prvi pogled skromen mali rjavi orešček, vendar je še veliko več: poln vitaminov, mineralov in kakovostnih beljakovin, ki pripomorejo k našemu dobremu počutju. Je odličnega okusa in iz njega lahko pripravimo različne jedi z romantičnim pridihom. 🙂
Poleg tega, pa ga je prijetno in zabavno nabirati.
Ker ima zdravilno moč je razpoznan tudi v zdravilstvu, zanj je značilno:
- Je najmanj masten in kaloričen orešček, zato si jih lahko privoščimo več kot ostalih.
- Ne vsebuje holesterola in glutena.
- Vsebuje veliko vlaknin, ki nižajo holesterol. Nas nasiti za dlje časa ter pomaga uravnavati enakomeren nivo sladkorja v telesu. Ureja pH črevesja in deluje tudi kot probiotik.
- Je zakladnica vitamina B v različnih oblikah! Ta vitamin poskrbi za več energije v našem telesu in je ključen pri proizvajanju hormona sreče. Skrbi tudi za tvorbo novih rdečih krvničk, ki telo oskrbujejo s kisikom. Uživanje kostanja je zelo priporočljivo za nosečnice, saj poleg vitamina B, ki veliko prispeva k pravilnemu formiranju in razvoju živčnega sistema otroka, vsebuje tudi veliko folne kisline, ki je še kako pomembna v nosečnosti. Pomaga nam tudi proti fizični in mentalni utrujenosti.
- Linolna kislina skrbi za pravilen razvoj možganov pri dojenčkih, zato nosečnice: “Privoščite si ga!” Prav tako poskrbi za naše zdravo srce.
- Vsebnost vitamina C pripomore pri krepitvi imunskega sistem
- Vitamin E, antioksidanti in aminokisline preprečujejo prezgodnje staranje telesa, prispevajo k zdravemu videzu kože, nohtov in las.
- Bogat je s fosforjem, železom, bakrom, manganom, magnezijem, ki poskrbi za pravilno delovanje živčnega sistema in obnavljanje kosti, kalijem proti mišičnim krčem, za uravnavanje krvnega tlaka ter krepitev ledvic, cinkom, ki krepi prostato.
- Je bogat vir tistih esencisalnih maščobnih kislin, ki jih telo nujno potrebuje za zdravo delovanje.
Jesen je najboljši čas, da okrepimo telo pred zimo, zato je kostanj prava izbira, saj ima tudi močno grelno moč.
Njegova dodana vrednost pa je, da se jih le redko lotimo sami, saj nam ob hladnih jesenskih večerih, v prijetni družbi ob kozarčku dobrega vina, ogreje dušo in telo.
Beseda kostanj pričara tako toplo reakcijo v ljudeh in jim velikokrat prikliče tople spomine na otroštvo ali na počitnice pri dedkih, babicah ali kje v tujini, ko so se sprehajali po ulicah in jedli pečen kostanj.
Pečen ali kuhan je klasičen in enostaven način uživanja. Lahko pa iz njega pripravimo še številne dobrote, tako sladke kot slane.
Za vas smo izbrskale dva okusna recepta – sprejmite izziv in preizkusite same 🙂
1.del
Avtor: Margerita Simčič
…Preberite katera dva recepta smo vam izbrskale v nadaljevanju II.dela