Verjetno se vsi strinjamo, da so konflikti del partnerskega življenja, kateremu žal ne moremo ubežati. Kljub temu, da imajo konflikti v velikih primerih negativnega prizvoka, pa lahko predstavljajo tudi priložnost poglobitev odnosov in osebne rasti.
Iz konfliktov se namreč marsikaj naučimo. Naučimo se sprejeti druga mnenja, ki nam jih ni mogoče toliko po godu. Naučite se poslušati drugega in sprejeti takšnega, kot je. In nemalokrat se iz konfliktne situacije naučimo tudi prijemov, ki nam pomagajo pri razreševanju podobnih konfliktov v prihodnosti.
Seveda ob predpostavki, da se znamo s konflikti tudi uspešno soočiti.
Zato je pomembno, da:
- se zavedaš, da partner ne more brati tvojih misli – veliko nesoglasij izvira iz dejstva, da oseba želi, da ji bo druga oseba znala brati misli. To je seveda “znanstvena fantastika”, zato nikar ne pričakuj, da bo partner vedel, kaj točno te je v določeni situaciji zmotilo.
- ohranjaš komunikacijo na spoštljivi ravni: kljub temu, da se lahko počutiš jezno, prizadeto in razočarano, vedi, da z žaljivkami in nespoštljivim tonom ne boš prav ničesar rešila. Nasprotno – konflikt boš najverjetneje še bolj poglobila. Umiriš se lahko tako, da trikrat globoko vdihneš, šteješ do 10 in šele potem na miren in asertiven način poveš to, kar si želela.
- usklajuje pričakovanja in sklepaš kompromise v zvezi: pričakovanja v partnerstvu nikakor ne pomeni, da zahtevamo preveč, ampak to, da imamo v mislih svojih zavedanja, da tako lahko partnerjeva pričakovanja nekaj povsem drugega kot. Najboljši način za uskladitev mnenj in pričakovanj je pogovor o tem, kaj komu nekaj pomeni, kaj si kdo želi in kaj vsak od vaju pričakuje. Nikar ne sklepaj prehitro, da so partnerjeva pričakovanja enaka tvojim, saj lahko svoja pričakovanja razloži le on sam.
- se osredotoči na vedenje partnerja in ne na njegovo osebnost: osebni napadi so v zvezi z nekaj najbolj škodljivega in ponižujočega. Zato se namesto na kritiziranje partnerja raje osredotoči na to, kaj te je v določeni situaciji zmotilo ali prizadelo. Namesto, da rečeš partnerju “krivičen in grozen si. Obnašaš se kot ena žival, ne pogovarjam se več s teboj!« raje stavek preokviri v : “to, da mi nisi povedal, da boš prenočil drugje, me je res prizadelo, ker sem se bala zate. Hočem se pogovoriti o tem, saj upam, da se to ne bo več ponovilo v prihodnosti. Veš, skrbi me zate”.
Pomembno je torej, da konkretiziraš, kaj točno te je pri partnerjevem vedenju zmotilo in mu to na miren način tudi poveš.
- Priznaš svoje zmote: nihče, ampak res nihče od nas ni nezmotljiv. Če spoznaš, da si storila napako, to partnerju tudi povej. Nikar ne skrivaj svojih napak, saj bodo enkrat zagotovo prišle na plano.
Zapomni si, da partnerska zveza brez konfliktov ne obstaja. Tvoj cilj naj bo zato razrešiti težave in ne zmagati v dvoboju. Nikar ne nasprotuje in podžigaj konflikta le zaradi potrebe po nadvladi in premoči, saj ti bo tako obnašanje se ponovno vrnilo.
Namesto tega se osredotoči na dejstvo, da je temelj vsake zveze pogovor.
Pa še to: s partnerjem nikar ne hodita jezna spat!
Avtor članka: Andreja M.