Vsaka rastlina je lahko odlično fina, če jo seveda znamo dobro pripraviti. In ravno Žana je mojstrica v pripravljanju kuhinjskih mojstrovin iz naravnih rastlin, Je kreativna ustvarjalka polnovredne rastlinske kuhinje z lastnimi recepti. Dokazuje, da je kuhanje lahko privlačno, zdravo in otročje lahko. Tudi me smo že poskusile njene recepte – odlično!
Draga Žana ste pravi navdih za pripravo zdravih okusnih jedi iz rastlinskega izvora. Ko vas spremljamo na vaših družbenih omrežjih zgleda priprava jedi tako enostavna. Nam lahko na kratko opišete, kako se je pričela vaša pot zdravega načina prehranjevanja?
Res z užitkom pripravljam zdrave rastlinske jedi. Leta 2012 sem dobila diagnozo Crohnova bolezen. To je bila le pika na i slabi prebavi, utrujenosti, visokemu pritisku in odvečnim kilogramom. Odločila sem se, da poskusim spremeniti prehrano, čeprav se mi je to zdelo zelo težko. Noro sem uživala v sirih, salamah, hrenovkah, majonezi … vendar si nisem želela biti bolna do konca življenja. Odločila sem se, da poskusim, saj nisem imela več česa izgubiti.
Diagnosticirali so vam t.i. neozdravljivo Chronovo bolezen. Kako ste se soočali s tovrstnimi spremembami glede načina življenja, prehranjevanja, spremembe določenih navad …
Precej hitro po spremembi prehrane se je moje zdravje začelo izboljševati. Ogromno sem se izobraževala in hitro ugotovila, da je znanost na moji strani. Sprememba prehrane je bila prava poteza. A še vedno sem si želela uživati v dobri hrani, čeprav je bila »zdrava«. Na spletu je bilo ogromno receptov, vendar so bili vsi zelo komplicirani. Zato sem se odločila, da bom začela ustvarjati svoje recepte.
Edino pravilno, sedaj smo priča številnim vašim enostavnim receptom. Sicer ste študirali računalništvo. Ste kdaj imeli željo delati na tovrstnem področju?
Računalništvo je bilo moja velika strast in v marsikaterem pogledu še vedno je. Od nekdaj me je zanimalo, kako računalniki delujejo, fasciniral me je napredek tehnologije. Na fakulteti sem odkrila še svojo strast do programiranja. Kot programer sem delala 6 let, nato pa sem službo pustila in se posvetila »programiranju« receptov. Še vedno zelo rada programiram, vendar danes tega več ne delam za druge, ampak zase – za svoj posel.
Kdaj se je pri vas »zgodil« tisti ključni trenutek, ko ste svoje znanje glede prehranjevanja želeli predati naprej in zakaj?
Ključen trenutek je bilo spoznanje, da so praktično vse sodobne bolezni posledica neprimerne prehrane. Vsi trpimo zaradi slabe prehrane, le da se to kaže na različne načine. Pri nekaterih se to pokaže v težavah s prebavo, pri drugih je to morda slabokrvnost, visok krvni tlak, avtoimune bolezni, sladkorna bolezen tipa 2, celo rak ali bolezni srca in ožilja. Skupno pa nam je vsem to, da nismo nemočni in da lahko ogromno naredimo s spremembo prehrane. Genetika ni naša končna »obsodba«, dedujemo pa predvsem recepte in navade. Žal redko kdo to ve. Ozaveščanje o pomenu prehrane in okusni recepti iz zdravih sestavin so moja življenjska misija. To mi je tako zelo pomembno, da sem pustila svojo redno službo in šla na svoje.
Vse pohvale Žana za vaš pogum, da ste začeli opravljati svoje poslanstvo. Začeli ste s projektom Drugace.si, a je bil to vaš prvi korak v svet podjetništva?
Kmalu po tem, ko sem pustila službo, sem polna zagona ustvarila Drugace.si. Vedela sem, da si želim, da bi ljudje poskusili moje recepte. Nisem pa vedela, kako bi to dosegla. Najboljši način se mi je takrat zdel, da jim na dom prinesem vse že pripravljeno – vse sestavine že odmerjene skupaj z lično oblikovanim receptom. Podjetništvo me je vedno zanimalo in to je bil moj prvi pravi poskus.
Kaj je bil ključni razlog, da ste se odločili za samostojno podjetniško pot? Kaj vas je ob tem najbolj motiviralo?
Razlogov je bilo več. Eden največjih je bil ta, da sem se v svoji programerski službi počutila, kot da rešujem fiktivne probleme, med tem ko ima svet veliko pravih problemov, ki potrebujejo reševanje. Delala sem ogromno in čeprav sem imela dobro plačo, mi za kaj drugega niti ni ostalo časa. Spomnim se, da sem gledala skozi okno na lep sončen dan, jaz pa ujeta v pisarni. Takrat sem si prisegla, da ne bom več zamudila niti enega sončnega dne. Želela sem si tako službo, kjer lahko sama razpolagam s svojim časom in delam takrat, kadar mi paše. Če je zunaj lep sončen dan in si želim iti na kolo ali sprehod, to tudi storim.
Katere pa so bile največje ovire, s katerimi ste se soočali še čisto na začetku svoje karierne poti?
Moja največja ovira sta moj perfekcionizem in to, da vse želim narediti sama.
Trenutno ustvarjate pod brandom rastlinesofine. Na družbenih omrežjih lahko vedno znova spremljamo vaše vrhunske recepte, jedi, z enostavnim načinom priprave. Res pohvalno. Imate tudi recepte na karticah. Kaj pa najraje ustvarjate?
Hvala! Najraje ustvarjam recepte, ki čisto enostavne sestavine spremenijo v nekaj epskega. Rada uporabljam čim manj sestavin, čim krajši postopek in čim manj posode. Lahko bi rekla, da recepte programiram in optimiziram tako, kot sem nekoč svojo kodo. Ha ha. Največje zadovoljstvo mi prinese, kadar iz že znanih sestavin ustvarim nekaj čisto novega, nekaj zelo domiselnega. Tisti, ki me spremljajo že dalj časa vedo, da vseskozi uporabljam ene in iste preproste sestavine, spreminjajo se le s sezono. Nastane pa vedno nekaj novega.
Ko pripovedujete o svojih receptih enostavno žarite. Katera je vaša najljubša jed?
Moja najljubša jed se neprestano spreminja, že od nekdaj pa je ena mojih najljubših jedi pica. Včasih sem mislila, da dobra pica brez salame in sira ne obstaja, danes pa vem, da tudi iz zdravih sestavin lahko ustvarim božansko pico.
Kdaj se vi osebno počutite uspešno?
Uspešno se počutim, kadar zares uživam v svojem delu. Uživam pa takrat, ko si ustvarim jasne cilje in načrte ter imam jekleni fokus. Takrat me nič ne ustavi in z nasmeškom na obrazu sem kos vsem izzivom. Uspešno se počutim takrat, ko se zavedam, da lahko dosežem karkoli si želim. Vse to pa je v bistvu predpogoj za vse tiste stvari, ki se v svetu smatrajo kot uspeh …
Kaj vas v življenju dela najbolj srečno?
Srečno me dela vse, kar me pritegne do te mere, da sem v trenutku tukaj in zdaj, brez da moje misli bežijo drugam. To je lahko izlet ali gledanje filmov s partnerjem, vožnja s kolesom, metanje frizbijev na disk golf igrišču, igranje fliperjev ali namiznih iger in nenazadnje tudi ustvarjanje oziroma “moja služba”. Ko sem prisotna v momentu in ko sem hvaležna za ta moment, takrat sem najbolj srečna.
Vsakodnevno ustvarjanje receptov, aktualnost na tržišču ter zraven še voditi svoje podjetje ni enostavno in je včasih tudi stresno. Kako pa se vi soočate s stresnimi situacijami? Ste kaj spremenili v svojem življenju?
Spremeniti sem morala ogromno in še vedno delam na tem. V naravi mi je, da iščem stresne situacije povsod, tudi tam, kjer jih ni. Lahko bi rekla, da sem mojstrica v stresiranju, ha ha. Najbrž pa si predstavljate, da ima nekdo, ki se dnevno izpostavlja na socialnih omrežjih in vodi svoj posel, že tako dovolj stresa. Stres je tudi ogromen faktor pri zdravju, sploh pri Crohnovi bolezni, zato je obvladovanje stresa zame prioriteta. Našla sem različne aktivnosti, ki mi pomagajo obvladovati stres. Dnevna meditacija in pisanje dnevnika sta moji najljubši. Kadar začutim, da se kljub temu stres nabira, si vzamem oddih. To je lahko nekaj ur sredi delovnega dne, lahko je cel dan, včasih tudi cel teden. Sebe in svoje zdravje postavim na prvo mesto.
Zaupajte nam vaše skrivnosti uspeha
1) Prva in najpomembnejša skrivnost je po mojem mnenju ravno to – da verjamemo.
»Verjeti moramo, da nam bo uspelo.«
2) Potem pa moramo delati v tej smeri, ne glede na to, kako težko je in kako nas je strah. Eden meni zelo ljubih pregovorov pravi:
“Obstajata samo dve opciji: Uspeš ali pa obupaš”.
3) Ko verjamemo in delamo, moramo biti nadvse vztrajni. To je tisto, kar nas loči od vseh ostalih, ki jim ni uspelo, ker so odnehali – niso vztrajali.
4) Še ena pomembna skrivnost, ki sem jo na svoji poti odkrila je ta, da je popolnost sovražnik napredka. Dovoli si napake, dovoli si, da nekaj ni “popolno”.
»Bolje je, da daš od sebe več “pomanjkljivega” kot samo popolne stvari.«
5) In še moja najljubša “skrivnost” – biti moramo pristni in iskreni, izhajati iz sebe. Le tako bomo res uživali.
Intervju zapisala: Andreja M.