Fotografija je trenutek, ki je zamrznjen za vedno. Je mavrična paleta različnih barv, ki govorijo svojo zgodbo 🥰
Danes so fotografije postale naš vsakdanji del življenja. Fotografiramo čudovite & lepe trenutke, da nam ostanejo večno v spominu, saj se na njih tudi čustveno vežemo. Zagotovo pa so fotografije postale nepogrešljivi del družbenih omrežij, zasledimo jih v objavah, delitvah, promocijah, vse bolj in v dnevnih Storyih … Zato si zagotovo ob različnih priložnostih vsak želi narediti fotografije čimbolj osupljive.
Pa naj bo to med odkrivanjem in spoznavanjem novih krajev, bodisi ob druženju s prijatelji, dokumentiranjem trenutkov raznih praznovanj ali dogodkov, med sprehodom ali pa mogoče le iz strasti do fotografiranja in ustvarjanja. Včasih se zdi naravnost nemogoče, da bi čudovito fotografijo dosegli in posneli s svojim pametnim telefonom, ki ga imate vedno pri roki. Pa vendar – to je mogoče! Morda zgolj le še ne poznate vseh možnosti, da najbolje izkoristite kamero telefona za dosego optimalnih rezultatov. Ne glede na to ali imate najdražji iPhone ali najcenejši Android lahko z nekaj preprostimi nasveti in triki ustvarite edinstveno fotografijo na katero boste ponosni.
OČISTITE LEČO
Seveda kamera telefona nima pokrova leče, ki bi jo zaščitil pred prahom in zamazanimi prstnimi odtisi. Morda s prostim očesom ne boste mogli natančno ugotoviti, kako umazana je, dokler ne začnete urejati slik. Lahko pridejo zelo nejasne, ki jih post-produkcijsko urejanje ne more popraviti. Prepričajte se, da je leča kristalno čista preden začnete fotografirati. Zato priporočam nakup krpe za leče in nekaj čistila, dovolj bo že, da objektiv očistite z mehkim robcem, pa tudi brisanje z majico je boljše kot nič.
ZA URAVNOTEŽENJE POSNETKA UPORABITE MREŽNE ČRTE
Če vklopite mrežne črte, bodo na vašem zaslonu postavljene črte po načelu tretjin, tako da imate
devet delov skupaj. To omogoča, da objekt, ki ga fotografiramo, bodisi pred seboj, od zgoraj
navzdol ali od spodaj navzgor, bolj smiselno centriramo. Fotografija pa je tako bolj uravnotežena
(znebimo se fotografij, kjer 80 % vidnega polja ukrade grdo, neurejeno okolje). Pojdite na
aplikacijo za fotoaparat, poiščete “Nastavitve” in vklopite možnost “Mreža kamere”.
MIRNI ROKI STA KLJUČNEGA POMENA ZA IZOSTRENO FOTOGRAFIJO
Predvsem je to pomembno pri nočnem fotografiranju, saj ponoči fotoaparat samodejno preklopi v
način za nočno fotografiranje. S tem se poveča občutljivost senzorja, in če je poleg tega prisotna še tresoča se roka, vodi do zamegljenih rezultatov. Kamera poviša tudi ISO, kar povzroči hrup na fotografijah. Za ublažitev tega poiščite ustrezno stabilizacijo.
Telefon preprosto naslonite na ravno površino, na primer na steno, mizo, polico. To je odličen nasvet, če želite fotografirati na koncertu, glasbenem prizorišču, v baru ali kjerkoli v temnih razmerah. Zunaj prostorov pa je to lahko drevo, prometni znak, ulična svetilka ali karkoli ob kar se lahko naslonite.
Če ni pri roki nič primernega, pa v obeh primerih lahko izkoristite kar trdno prijateljevo ramo. Prednost je tudi gumb za glasnost, ki ga lahko uporabimo kot zaslonko za vodoravno fotografiranje, saj moramo v tem primeru uporabiti obe roki, to pa poveča stabilnost in ublaži tresenje. Glavno pravilo, ki se ga morate držati je, da nikoli ne držite telefona samo z eno roko.
RAZMISLITE O NAKUPU STOJALA ZA TELEFON (STATIV, TRIPOD)
Omogoča, da fotografije posnamete iz najrazličnejših kotov in razdalj. Zagotavlja stabilnost in postavitev stojala na kateremkoli mestu in podlagi, njegova majhna velikost pa omogoča enostavno prenosljivost. Idealen je za fotografiranje na potovanjih, izletih v naravi, športnih aktivnostih, zabavah … še posebej, če želite biti na fotografiji tudi vi in ne samo fotografirati.
POZABITE NA BLISKAVICO, ČE ŽELITE NAREDITI DOBRE FOTOGRAFIJE
Le ta ustvari zamegljene fotografije, nenavadno osvetljene predmete in ljudje izgledajo “sprano” z rdeče “hudičevimi očmi”. Bliskavica osvetli le meter oz. največ dva pred fotoaparatom, zato jo vedno ročno izklopite, ko fotografirate predmete ali osebe, ki so oddaljeni več kot dva metra.
Izkoristite vire naravne svetlobe, ki jih zunaj najdete tudi ponoči, npr. ulične svetilke, okoliške zgradbe ali počakajte na žaromete avtomobila. Če ste v temnem prostoru, poskusite poiskati najbolj osvetljena mesta. Morda jo vendarle uporabimo pri fotografiranju v lokalih s šibko ambientalno svetlobo, ker bi lahko rekli, da na nek način zamrzne gibanje in ujame trenutek, ki bi v normalnih pogojih, zaradi premikanja na sliki izgledal zamazan (npr. ko nazdravljamo).
Skrivni recept za vrhunsko sliko v temi:
Razkrijem vam zelo uporaben nasvet za dodatni vir svetlobe, ki omogoča ustvarjanje boljših nočnih fotografij. Nabavite si majhno LED-lučko, ki jo lahko prenašate v žepu. Obstaja tudi majhen LED obroč za telefone, katerega pripnete kar na telefon okoli leče. Odlično osvetli fotografirani subjekt, poleg tega pa portretom doda še pravi profesionalni sij v očeh. Namestite ga tako, da svetloba pada rahlo od zgoraj ali pa od strani, da na obrazu fotografirane osebe ustvari najbolj estetske sence. Če uporabljate bliskavico, priporočam, da to storite le čez dan. Če jo imate nastavljeno na “samodejno”, je ne pozabite nastaviti na “ročno”, ko končate.
KDAJ UPORABIMO HDR?
High Dynamic Range oziroma visok dinamični razpon predstavlja razliko med najtemnejšimi in najsvetlejšimi deli fotografije. Že minimalno preseganje zgornje ali spodnje meje dinamičnega razpona, je videti kot popolna belina oziroma popolna črnina.
HDR poveča dinamični razpon bolj kot samodejen ali kateri drugi način fotografiranja. Fotografijo bolje približa temu, kar vidimo z lastnimi očmi. Na primer, prepreči, da bi bilo nebo presvetlo ali tla pretemna. Izrazito so poudarjeni tako njeni svetli kot temni deli, barve so zelo živahne. In kako deluje? Posname več fotografij pri različnih osvetlitvah in jih nato samodejno združi v eno, ki prikaže vse podrobnosti njenih najsvetlejših in najtemnejših delov.
V navadnem načinu fotografiranja telefon izbira med optimalno osvetlitvijo in ohranitvijo podrobnosti ali pokrajine ali neba, s HDR pa je mogoče dobiti oboje. Ta način je še posebej PRIPOROČLJIV za fotografiranje pokrajine in portretov, ob sončnih dnevih in ob dnevih, ko svetlobe ni dovolj. Omeji učinke premočne sončne svetlobe, pretirano izrazitih senc in bleščanja, v drugem primeru pa osvetli pretemne dele motiva in hkrati ne presvetli tistih, ki že prejemajo dovolj svetlobe. Bistvenega pomena je, da ko fotografirate s HDR, ohranite čim mirnejšo roko, telefon pa med fotografiranjem držite pri miru.
NI PRIPOROČLJIV:
– za uporabo pri fotografiranju premikajočih se oseb ali predmetov; …nastane zamazana fotografija.
– pri fotografiranju prizorov, ki so že zelo živahnih barv; …nastane izprana fotografija
– v razmerah z visokim kontrastom med svetlim in temnim delom;… nastane manj izrazita fotografija.
NASTAVITE FOKUS FOTOAPARATA
Fokus je izredno pomemben predvsem pri slikanju stvari od blizu, ko želimo, da je slikan predmet čim bolj izpostavljen in primerno osvetljen. Ko želite na fotografiji karkoli izpostaviti (predmet, obraz osebe, žival …), tapnite zaslon na tem mestu.
Prikazala se bo kvadratna ali okrogla ikona, ki fokus posnetka preusmeri znotraj te ikone ter samodejno prilagodi svetlobo. Vendar svetlobe ne bo vedno prilagodilo optimalno, zato pa služita ikona sonca in navpična lestvica poleg. Počasi povlecite s prstom navzgor ali navzdol po lestvici, da sami ročno prilagodite nivo svetlobe.
IZOGIBAJTE SE DIGITALNEMU POVEČANJU
Ko fotografirate od daleč, je mamljivo, da stvar, ki jo poskušate zajeti, povečate. Optični zoomi so v redu, saj ne vplivajo na kakovost fotografije, ti pa se vse pogosteje pojavljajo na pametnih telefonih. Če pa imate samo digitalni zoom, se raje preprosto približajte predmetu, da ohranite kakovost fotografije. V nasprotnem primeru lahko fotografija postane zrnata, zamegljena ali pikselna. Razen v primeru, če gre za prostoživečo žival, svetujem, da se držite na privzeti razdalji in fotografijo kasneje obrežete.Tako ne boste ogrožali njene kakovosti, kasneje pa jo lahko optimizirate.
se nadaljuje,…
Fotografije: photo.ambro© photo.ambro.jr©
Avtor: Margerita Simčič