Kuhati z ljubeznijo, veseljem in pri tem izbirati zdravo lokalno, sezonsko, domačo, slovensko hrano, s katero se ustvari 220% kulinarični užitek – to je umetnost.
In to umetnost deli Urška Fartelj skozi svoje kulinarične pustolovščine na blogu in v knjigi 220 stopinj poševno. V pogovoru z nami pa nam je tudi zaupala, da pripravlja izdajo svoje druge knjige, v kateri bo delila z nami ljubezen do kuhanja ter enostavne, sveže ter družini prijazne recepte. Mojstrica kulinarike se ukvarja med drugim z ustvarjanjem novih receptov, fotografijo, videi, food stylingom ter pisanjem kuharskih knjig.
Osebni slogan: »Hrana je kot dobro olje, od katerega je odvisno, kako bo tekel naš motor.«
Vaš blog je eden izmed najbolj branih kulinaričnih blogov v Sloveniji, tudi na družbenih omrežjih imate veliko sledilcev – cca. FB 39.000 in Instagram 10.000. Kdaj se vi ob svojem delu počutite uspešno?
Kadar uspem narediti vse, kar sem splanirala za določen dan, in mi ostane še časa, da naredim kaj novega.
V enem izmed že prejšnjih intervjujih ste povedali, da ste blog začeli pisati zaradi bolezni t. i. fibromialgije, ki je povezana z izgubo spomina. Želja je bila, da daste recepte na splet, kjer jih je lažje urejati s fotografijami. Recepti pa so tudi del zapuščine za vaše otroke in seveda namenjeni vsem ostalim bralcem, kot pomoč pri ustvarjanju enostavnih kulinaričnih mojstrovin.
Lahko bi napisala, da sem se podala na daljši sprehod. Sproti sem se odločala, po katerih poteh bom šla, kaj bom na tej poti opazovala, odkrivala. Podala sem se v neznano. In takšne poti so mi bile vedno najbolj zanimive, adrenalinske. Odkrivanje neznanega. Ene in iste stvari mi hitro postanejo dolgočasne. Všeč mi je, da se skoraj vsak dan naučim kaj novega, odkrivam nove okuse, nove finte pri montažah raznih video … Skratka ni mi dolgčas.
S katerimi izzivi ste se soočali na začetku vaše karierne poti?
Predvsem z novimi tehnikami v digitalizaciji. Mladi se hitreje učijo vsega, kar je povezanega z računalniki, programi, tehnikami komuniciranja po spletu. Izzivi so mi izrazi, fraze, ki se uporabljajo za spletno komuniciranje. Od marketinga do tehničnih izvedb, različnih spletnih vsebin … Saj še sama ne vem, kako se vsemu temu reče. Ni me pa nikoli sram vprašati naročnika, kaj točno je s tem mislil, kje se to pogleda … Vseskozi se učim, pogosto tudi od mojih otrok. Kako sem premagala izzive? Z delom. Ni mi težko. Poskusim enkrat, dvakrat, desetkrat, vse dokler mi ne uspe. Rada se ozrem nazaj in primerjam. Danes, predvčeraj, predlani. Razlike me navdajajo z upanjem, energijo, da mi bo tudi “tokrat” uspelo. Samo poskusiti moraš in nikoli odnehati.
To ohranjate z vedno novimi izzivi, projekti in iskanjem poti do znanja. Kaj vas pa pri vašem delu najbolj veseli?
To, da mi res nikoli ni dolgčas. Da se vsak da učim in da službo povežem z domom, da lahko delam doma.
Katerim dejavnostim v karieri trenutno posvečate največ časa?
V zadnjem času video produkciji in post produkciji receptov. To je zdaj postalo zelo iskano. Drugače pa ne glede na to, kaj delam, se držim načela trikotnika: da smo zadovoljni jaz, naročnik in uporabnik/bralec. Držim se načela pravičnosti in poštenosti.
Kako poteka vaš vsakdanjik?
Zjutraj grem najprej z našim psom, ki sliši na ime Google, na dolg sprehod. Ko prideva domov, ga uredim, potem pa si skuham kavo, posedim kakšne pol ure in si natančno organiziram dan. Zahtevnejša opravila so vedno prva na seznamu. Ko delo odkljukam, se počutim zelo dobro.
Uspešno združujete svojo karierno pot z družino. Pri vas je eno z drugim medsebojno povezano in prepleteno. Kako se soočate s stresnimi situacijami? Ste kaj spremenili v svojem življenju?
Naučila sem se narediti pavzo. Kadar jo potrebujem, se odklopim od spleta in od dela. Predvsem odklop od spleta rabim vse bolj v zadnjem času. Res je, da imam veliko celoletnih pogodb, ki jih moram izpolniti, ne glede na to, če sem takrat pod stresom ali ne. Rada si stvari organiziram, od nekdaj že rada organiziram. Kadar je naporno, sem sposobna še boj stisniti zobe in delati. Vedno naredim vse do konca ali še rajši vnaprej in potem naredim veliko pavzo. Odklop.
Kaj je za vas v življenju najpomembnejše?
Družina. Pravičnost in poštenost v življenju. Zaupanje. Tako v družini, kot na poslovni poti. Do naročnikov in do bralcev.
Kaj svetujete ženskam na njihovi karierni poti?
Da naj sledijo svojim idejam. Vedno, ko sem naletela na kakšen zid, NE, in sem pri sebi vedela, da imam prav, nisem odnehala. Naredila sem načrt, poiskala odgovore, dokaze, zakaj mislim, da je moja ideja dobra. V prejšnji službi so mi sodelavci zato vedno govorili: “Urška, ti idi prosit. Tebi vedno ugodijo.”
Pogosto se govori o uspehu, tako v karieri, privat življenju, odnosih ipd. Uspeh je izrazito relativen pojem, kako ga vi razumete?
Zame je uspeh to, da lahko delam doma, da sem lahko veliko z družino, da lahko otroka peljem v šolo, da sem lahko z otrokom doma, kadar je kateri bolan, da lahko grem na njegovo tekmo, da lahko z možem skupaj spijeva kavo med “službenim časom”, da lahko greva skupaj z možem na “malico”, v trgovino, da si lahko razporedim delovni čas po svoje, vzamem dopust, kadar želim in mi ni potrebno moledovati za bolniško, ko imam virozo.
Vaš vzornik v kulinariki je …?
Nigela Lawson.
Vaši cilji za leto 2020?
Imeti možnost nadaljevati še naprej to, kar delam, na način, kako to lahko delam.
Vaša končna misel
Vzemimo si čas. Za kar koli. Da nekaj predihamo, razmislimo, se podružimo, skuhamo kosilo, ponudimo roko, se naspimo …
Fotografija: Kristian Ravnič
Avtor članka: Andreja M.