Pogosto razmišljaš o tem, kaj bi v svojem življenju spremenil/a, a vendar včasih ne veš točno kako in na kakšen način pričeti? Svetujem ti, da najprej preveriš svoje dnevne rutine in navade. Tukaj nimam v mislih tega, ko se včasih pregrešiš in poješ kakšno tablico čokolade več ali kepico sladoleda, sploh ne. Če ti paše – si privošči in to karkoli. Pomembno pa je, da zate to ne postane dnevna slaba navada in da se ti še vedno počutiš odlično v svoji koži.
»Najprej oblikujemo navade, nato nas navade oblikujejo«.
John Dryden
- Slabe navade naj postanejo dobre
Pri spreminjanju navad ti bo pomagala dobra organizacija, zastavljen cilj ter seveda disciplina in vztrajnost. Če npr. odlašaš z določenim projektom, ki bi ga moral/a pričeti, poskušaj vsak dan narediti vsaj nekaj, da boš bližje zastavljenemu cilju. Če npr. rad/a posegaš po sladicah, jih le te lahko nadomestiš z izbranim sadjem ali kakšno drugo bolj zdravo in manj kalorično hrano. Podobno velja pri vnosu kofeina ali nikotina v svoje telo.
- Postavi si opomnike
Pot od začetka in do želene spremembe je včasih daljša in težja kot bi si lahko mislili. Zato si vmes postavi opomnike, da ne pozabiš in prenehaš z uvajanjem dobrih navad. Tudi nikar ne pozabi sebe nagraditi, da boš vztrajal/a, ko boš najtežje in seveda, ko boš dosegel želeni rezultat.
- Opazuj svoje vedenje
Opazuj sebe in se vprašaj: Kaj v tebi povzroča, da se odzoveš na določeno situacijo, tako kot se? Pogosto se v stresnih situacijah ali pa nenavadnih, na neznanih okoliščinah odzivamo popolnoma podzavestno, to je naša prva reakcija. Postajaj pozoren oz. pozorna na svoje vedenje, misli, občutke in se boš lažje zavedal/a svojih odločitev ter s tem povezano reakcijo.
- Kakšna so tvoja prepričanja?
Razišči svoja prepričanja. Ali verjameš, da so v tvoji družini vedno vsi imeli težave z zdravjem, telesno težo, zaposlitvijo? Vidiš in iščeš v okolici vir ter izvor svojih nastalih težav? V tem primeru bo pot do spremembe vsaj malce bolj zapletena. Lažje ti bo, če ozavestiš svoje misli, ki ustvarjajo tvoja prepričanja in jih postopoma poskušaš preoblikovati, da bodo delovala tebi v prid in vzpodbujala ter krepila tvoje dobre navade.
- Razmisli, komu in čemu namenjaš svoj čas
Si se kdaj vprašal/a, kako porabiš svoj čas in če je le to koristno? Nenehna prisotnost in aktivnost na družbenih omrežjih, ogovarjanje ter razpravljanje o stvareh, ki niso pomembne zate, zagotovo niso dobra navada. Analiziraj svoj čas in ga poskusi usmeriti v aktivnosti in stvari, ki te zanimajo ter navdihujejo. Raje, da se vse ure preživiš ob gledanju TV serij podaj v naravo, izberi novo športno aktivnost, tako boš spoznal/a nove ljudi in tudi tvoje telo bo nadvse hvaležno.
Zanimivo je, da navade predstavljajo kar 90 % našega vsakdanjega vedenja, tako naučene in tako rutine, ki jih avtomatsko ponavljamo. Dobre navade v nasprotju s slabimi ugodno in pozitivno vplivajo na naše zdravje in počutje, hkrati pa v nas vzbujajo občutek zadovoljstva. A dobra novica je, da je vsako navado moč spremeniti, potrebna je vztrajnost in pogum ter da se prične že danes.
Avtorica članka: Andreja M.