Uspeh je takrat, ko zberemo pogum, da se soočimo s svojo največjo bolečino, jo pogledamo naravnost v obraz in jo premagamo. Da se kot Feniks dvignemo in prerodimo. Postopoma, korak za korakom. Zgodba v navdih je resnična izkušnja prve roke Neje Oder, ustanoviteljice kozmetike Glow skin , ki se je odločila za bariatrično operacijo in jo uspešno opravila. Bravo Neja 🙂
Draga Neja, najprej hvala za vašo iskrenost in pripravljenost, da našim bralkam podelite lastno izkušnjo. Pred kratkim ste bili na posegu – odločili ste se za bariatrično operacijo. Nam lahko zaupate, kakšne vrste je ta poseg in zakaj ste se odločili zanj?
Bariatrična operacija je pomoč pri morbidni debelosti oz. pri zdravju bolezenske debelosti. V Sloveniji poznamo postavitev balona v želodec ali postavitev gastričnega traka na želodec. S tem brez operacije zmanjšajo volumen želodca in ti s tem pomagajo shujšati. Poznamo pa tudi kirurške posege bariatrije, in sicer sleeve – kjer ti odrežejo nekje do 80 % želodca, gastrični bypass – kjer ti naredijo obvod želodca (od želodca ostane majhen žepek, ki ga povežejo s črevesjem).
Od majhnih nog imam težave s prekomerno težo, na žalost mi zaradi hormonskega neravnovesja nikoli ni uspelo shujšati, diete pa so vedno prinesle “jojo efekt”.
Za operacijo sem se odločila zaradi sebe, ker sem se želela spremeniti in se v svojem telesu nisem počutila več dobro in sem operacijo videla kot zadnji izhod. Naj poudarim, da bariatrična operacija ni lažja pot ali izhod v sili, je le pomoč/orodje pri hujšanju.
Katere so pripravljene na tovrsten poseg?
Priprave so za vsakega posameznika drugačne. Najbolj pomembno je, da se dobro pripraviš na anestezijo, piješ dovolj vode in se poskusiš mentalno pripraviti na nov način življenja.
Kaj po morate poseči?
Po posegu nekje 1 teden piješ samo vodo, v naslednjem tednu pa le tekočo hrano (juha, proteinski šejk, voda, čaj), nekje 3–4 teden začneš z uvajanjem kašaste hrane. Tvoj novi želodec se mora zaceliti in potrebuje čas, da se ponovno začne s prebavo hrane in je vse skupaj nek proces, na katerem moraš biti mentalno pripravljen.
Kako ste se počutili pred operacijo in kako se počutite danes?
Sodelavke pravijo, da sem po operaciji bolj mirna. Drugače pa bistvene spremembe o počutju zaenkrat ne opazim.
Ste imeli že v mladosti težave s prekomerno težo?
Od malega sem bila bolj okrogla, načeloma smo v družini vsi. Ko pa sem se pogledala v ogledalo, nekako nisem videla sebe v odsevu. Debelost se povezuje z lenobo, v smislu: »nič ne daš na sebe«, vendar je daleč od tega.
Nam lahko zaupate svojo osebno izkušnjo soočanja s prekomerno težo. Je to vplivalo na vašo samozavest, počutje, delo in kako ste se soočali s to situacijo?
Verjetno ne velja za vse, v mojem primeru sem večkrat doživela hladen tuš zaradi svoje teže. Večkrat sem dobila “kompliment” kako imaš lep obraz, škoda, da si debela. Roko na srce, kamorkoli prideš službeno ali zasebno, vsi te najprej vizualno ocenijo in zaradi mojih viških kilogramov sem večkrat dobila občutek, da nisem toliko pomemben ali tekmovalen.
Sicer še vedno stremim k temu, da se v svoji koži počutim dobro in v moj namen s to operacijo ni, da bom »supermanekenka«, želim pa si priti na neko zdravo težo.
Kaj bi svetovali osebi, ki se odločajo za bariatrično operacijo?
Nikogar ne spodbujam k temi, da se zaradi svoje prekomerne teže takoj odločim za operacijo. Je le poseg v telo in ni odločitev iz danes na jutri. V kolikor pa so tvoji razlogi tehtni in veš, da si pripravljen na spremembo, pa verjamem, da ti ne bo žal.
Kot sem že omenila, operacija ni lažja pot, operacija je le delček tega, kar te čaka, na koncu je vse odvisno od posameznika, kako si bo z novim želodcem pomagal, spremenil pogled na prehranjevanje in do sebe.
Kaj vam je vsem tem najbolj pomagalo za uspešno premagovanje »strahu« in soočanju s takšno situacijo (miselna naravnanost, meditacije, kakšne druge tehnike?)
Verjamem v pozitivno energijo, ki so mi jo dali moji domači in prijatelji. Strah pred operacijo je bil ogromen, še preden sem bila operirana, sem jokala od strahu.
Na koncu dneva nikoli ne veš zares ali si na neko spremembo pripravljen ali ne. Sem pa strmela k temu, da se to dogaja za moje dobro, in da bo življenje bolj kvalitetno po posegu.
Mi pa pomeni ogromno sprehod v naravi z mojim štirinožnim Lonom, telovadba v Infraslim v Celju in preživljanje časa z mojo družino. Ponavadi je to moja terapija.