Kaj dejansko pomeni pojem zdrava prehrana?
Zdrava prehrana pomeni prehrana prilagojena posamezniku. V grobem pa lahko rečemo, da je to lokalna in sezonska hrana, ter da je na krožniku polovica zelenjavnih jedi. Zdrava prehrana je torej celovit pojem in predstavlja enega od temeljev zdravega življenjskega sloga. Ta temelj ima enormno velik vpliv tako na naše zdravje, kot na naše počutje.
Z zdravim načinom prehranjevanja telesu omogočimo dovolj hranil, ki preko presnovnih mehanizmov zagotavljajo energijo našemu telesu za temeljne življenjske funkcije in mišično delo. Zadovoljitev prehranskih potreb nas prav tako ščiti pred pomanjkanjem posameznih makro- ali mikrohranil, kar bi lahko na dolgi rok privedlo do prehranskih deficitov ali celo resnih bolezenskih stanj pri posameznemu hranilu.
Prakticiranje ekstremnih diet ne more predstavljati zdrave prehrane. Dolgoročno je namreč vzdržna in uravnotežena samo tista dieta, ki našemu telesu zagotovi dovolj hranil za njegovo optimalno delovanje in nam omogoča dobro počutje.
Zdrava prehrana je temelj, na katerem se splača graditi.
Kaj vse je mišljeno pod tem pojmom?
To, da so obroki uravnoteženi, da ne pojemo preveč in ne premalo. Da pojemo ravno prav. Količine v restavracijah so namreč za več kot pol prevelike. Dobro pravilo je, da se držimo načela:
25 % 25 % 50 %.
Torej, da v dnevu pojemo polovico zelenjavnih jedi, četrtino beljakovinskih jedi in četrtino jedi, ki nam dajo energijo, torej ogljikovih hidratov in maščob.
Tukaj so mišljena vsa makrohranila, pod katere se uvrščajo ogljikovi hidrati, beljakovine in maščobe ter prehranska vlaknina. Poleg tega so tu še mikrohranila, kot so vitamini in minerali. Nekatera od teh potrebujemo v večji količini, zato jih nekateri uvrščajo pod makrohranila. Ne glede na razvrstitev, gre pri večini omenjenih za esencialna hranila. To pomeni, da jih naše telo ne more sintetizirati samo, zato jih moramo v telo vnašati s hrano.
Pod zdravo prehrano spada predvsem uživanje celih živil, ki so čim manj predelana glede na svojo naravno obliko. Na ta način lahko v svoje telo zaužijemo ogromno fitohranil. Nahajajo se predvsem v sadju in zelenjavi. Pestrost in raznolikost zaužitih živil različnih barv pa nam orientacijsko že samo po sebi pove, koliko fitohranil smo vnesli v telo. Ta hranila sicer niso esencialna, vendar je njihov vnos nepogrešljiv pri antioksidativni zaščiti, presnovi, komunikaciji med celicami in ostalimi procesi na celični ali drugi mikro ravni.
Pod zdravo prehrano vsekakor uvrščamo tudi zdrav način prehranjevanja. To pomeni (za večino od nas), da čez dan uživamo več manjših, energijsko in hranilno uravnoteženih obrokov. Ti nam omogočajo energijo, koncentracijo in regeneracijo za vse izzive, ki nas čakajo skozi dan.
Kako prakticirati zdravo prehrano?
Pri vsaki novi stvari je tako, da zahteva svoj čas, da se je navadimo. Zdrava prehrana se prične z dobro organizacijo. Da lahko kuhamo, moramo imeti hrano doma, torej moramo pred tem še v trgovino.
Brez dobre organizacije bomo težko kakovostno jedli. Prehranjevanje v restavracijah pa raje odsvetujem, razen ob posebnih priložnostih, saj ne moremo vplivati na kakovost surovin in energijsko vrednost obroka.
Zdravo prehrano se prakticira z vnaprejšnjo organizacijo in načrtovanjem prehrane. To zahteva čas. Tako za obisk trgovine, organiziran nakup kvalitetnih in nepredelanih sestavin ter pripravo obrokov doma in pogosto tudi vnaprej. Če si za sestavo zdrave prehrane ne bomo vzeli dovolj časa, se možnosti za zaužitje nezdravega obroka povečajo.
Zdravo prehranjevanje namreč ni samo vnašanje hrane v prebavni sistem, temveč je mnogokrat tudi doživetje, ki ga delimo s svojimi najbližjimi, prijatelji, družino ali sodelavci. Popolnoma drugačne občutke namreč doživljamo, ko pojemo nezdrav obrok na hitro, ob družbi telefona. Zlasti v primerjavi s tem, ko si npr. z družino vzamemo čas in v miru zaužijemo obrok. Okušamo posamezna živila in preplet okusov v jedi. Ob tem nam je telo hvaležno, občutki povezanosti ob osebi, s katero obedujemo, pa se bistveno povečajo.
Avtor: Andreja M.